Šoreiz par ļoti populāru kļūdu 2AAF.
Šī kļūda attiecas uz zemspiediena (LP) degvielas sistēmu un nozīmē: lai uzturētu pieprasīto spiedienu sistēmā (tipiski: 5 bar), sūknim ir jāpievada pārāk liels (tipiski) vai pārāk mazs elektriskais spriegums.
Pamatinformāciju, kā ir izveidota N43/N53 sērijas dzinēju degvielas sistēma, atradīsiet šeit.
Kā tiek vadīts LPFP un veidotas zemspiediena sūkņa vadības kartes, atradīsiet šeit un šeit.
Tātad, pamatu pamati:
a. zemspiediena sūknis izvietots degvielas tvertnē, labajā (degvielas uzpildes) pusē;
b. zemspiediena sūkni vada EKP modulis, kas regulē sūknim pievadīto spriegumu (attiecīgi - jaudu/enerģiju), saņemot informāciju par spiedienu kontūrā no spiediena sensora, kas izvietots pie HPFP;
c. degviela cirkulē no zemspiediena sūkņa uz HP sūkni un uz degvielas filtru, pēc filtra - atpakaļ uz degvielas sūkņa nodalījumu.
Šoreiz par problēmsituācijām. Ja ierakstīta 2AAF kļūda, problēmas apskati sākam ar kļūdas freeze-frame DME:
Kādus secinājumus mēs varam izdarīto šī freeze-frame (ļoti tipiski dati):
a. EKP ir spējis uzturēt pieprasīto spiedienu (reālais spiediens ir bijis ap 5 bar);
b. barošanas spriegums EKP modulim (87.klemme) ir korekts;
c. degvielas patēriņs - adekvāts (konkrētajā gadījumā - ļoti neliels).
Diemžēl, šie dati nesatur svarīgu pamatinformāciju par sūknim pievadīto spriegumu un EKP izmērīto strāvu caur slodzi (sūkni). Šos datus jāskata EKP moduļa menu.
Atveram EKP moduli, izvēlamies analogos/live data. Lūk, piemērs, kā izskatās korekti LP sūkņa dati tukšgaitā:
Būtiskās lietas:
a. barošanas spriegums (30/15 klemmes) ir korekts. Šiem spriegumiem jābūt salīdzināmiem ar citos moduļos izmērītajiem barošanas spriegumiem. Barošanas sprieguma problēmas gan nav tas izplatītākais defekts, bet - ja jūs redziet būtiski pazeminātu barošanas spriegumu, problēmas jāmeklē vados, pieslēgumā, spraudnī;
b. sūknim pievadītais spriegums ap 6.2 V (Volti). 6 .. 7 V ir korekts priegums (tukšgaitā);
c. caur slodzi (sūkni) plūstošā strāva ir ap 8.4 A (Ampēri). 8 .. 9 A ir korekta strāva (tukšgaitā).
Tātad, tukšgaitā (konkrētajā menu) sūknim ir pievadīti 52 W (Vati) elektriskās jaudas. Atcerieties šo vērtību! Tieši elektriskā jauda ir key parametrs, kas raksturo visas low-pressure sistēmas ''veselību''.
Un šajā attēlā - problemātisks gadījums:
Šajā menu redzam:
a. 30 klemmes spriegums 14.40 V - korekts;
b. PWM ir 85.3%, attiecīgi teorētiskais spriegums izejā ir 14.40*0.853 = 12.28 V
c. reālais paša EKP izmērītais spriegums izejā ir 11.60 V, kas ir ap 0.60 V zemāks par teorētisko. Secinājums - EKP strādā korekti (tā izejas jaudas slēdzis nav bojāts/caursists); 0.60 V sprieguma kritums ir adekvāts (šāds spriegums krīt EKP jaudas slēdzī; izejas LC filtrā, savienojumos);
d. spriegums izejā: 11.60 V; strāva slodzē: 9.0 A, sūknim pievadītā elektriskā jauda ir 11.60*9.0 = 104.4 W.
Lūk, redzam nopietnu problēmu: lai uzturētu 5 bar spiedienu, šoreiz sūknim tiek pievadīta 2 reizes lielāka elektriskā jauda (104 W vs 52 W) kā normāli vajadzētu! Acīmredzot, ap 50 W elektriskās jaudas kaut kur ''pazūd''. Šī ''liekā'' jauda var ''pazust'' siltumā (sūknī, tā slīdgultņos - berzē; karstot bojātam tinumam) vai mehāniskajā enerģijā (kaut kur veidojas otrs, neplānots devielas ''fontāns'').
Piezīme: pirms šiem aprēķiniem noteikti pārbaudiet, vai EKP stabilizē LP kontūra spiedienu, nevis strādā avārijas režīmā. Ja DME konstatē, ka LP kontūrs ir kā bojāts (tas nespēj sasniegt/uzturēt 5 bar spiedienu), tas var dot komandu EKP strādāt ar PWM tuvu 100%. Šādā režīmā LP sūknis ''dara, ko var'', lai jūs sekmīgi aizbrauktu līdz tuvākajam servisa centram.
Esošajai (šī ir tipiska/populāra problēma 2AAF gadījumā) situācijai iespējami scenāriji:
a. problēmas ar LP sensora rādījumiem;
b. paša sūkņa problēmas. Šajā gadījumā sūknim tiek pievadīta liela elektriskā jauda, taču sūkņa mehāniskā jauda ir (relatīvi) samazināta. Iespējamie cēloņi - palielināta berze slīdgultņos; daļēji bojāts elektriskais tinums/kolektors;
c. sūknis attīsta korektu (šajos apstākļos - 2X palielinātu) mehānisko enerģiju, taču degvielas kontūrā ir palielināti zudumi, piem., noplūdes savienojumos, cauruļvadu plīsumi, utml.
Nedaudz sīkāk par katru iespējamo scenāriju.
LP spiediena sensora defekts
Iespējamā situācija - LP sensors rāda pazeminātu spiedienu. Šeit jāveic testi:
a. EKP modulī palielināt PWM un skatīties LP kontūra spiedienu DME ../F5/F2/F6. Ja pie palielināta PWM palielinās LP kontūra spiediens, ir skaidrs, ka sensors spēj nomērīt lielāku spiedienu. Ja EKP modulī PWM tiek palielināts, pieaug jauda caur sūkni, taču LP spiediens (INPA attēlotais) nepieaug - tas ir ļoti aizdomīgs simptoms;
b. ar manometru jāpārbauda LP kontūra spiediens. Ja manometrs un DME INPA dati rāda identiskus datus, ir skaidrs, ka problēma tiešām ir LP kontūrā.
Sūkņa problēmas
Ja sūknis strādā netipiski skaļi; ja sūkņa ''skaņa'' ir nevienmērīga, ''raustīga'' - šie ir ļoti aizdomīgi simptomi.
Kontūra problēmas
Jāveic visu cauruļvadu un to savienojumu (kas atrodas degvielas tvertnē) vizuāla inspekcija. Jāaktivizē LP sūknis un jānovēro, vai nav kādas noplūdes no kontūra.
Ja spiediens ir korekts; LP kontūrs ir hermētisks, vaininieks ir sūknis. Kā LP sūkņi tiek izmantoti ''parasti'' DC elektromotori, kuriem nodilst gan kolektori, gan slotiņas, viedojas izdilums slīdgultņos. Šie ir elementi ar limitētu dzīvesciklu.
Diezgan bieži es dzirdu - jā, es redzu 2AAF kļūdu DME atmiņā, taču LP spiediens ir it kā korekts (ap 5 bar), dzinējs strādā korekti - man nav iemesla uztraukumam. Šeit jāsaprot - lai sasniegtu šo 5 bar spiedienu, EKP jāveic ļoti liela papildus ''piepūle''. Šis ir ļoti aizdomīgs simptoms - jebkurā brīdī LP sūknis var ''izbeigties'' pavisam un tad jūsu auto būs jāved uz servisu ar evakuatoru. Es iesaku risināt problēmas pirms jāsauc evakuators.
Otra būtiska nianse - izmantojiet tikai kvalitatīvus (OEM) sūkņus! Nav vērts ietaupīt dažus desmitus EUR un uzstādīt īsmūžīgu un neuzticamu degvielas sūkni.
Komentāri
Ierakstīt komentāru